You are here

Odjeljenje za etnologiju

Odjeljenje za etnologiju sakuplja, čuva, izlaže i proučava sve segmente materijalne, duhovne i socijalne kulture naroda Bosne i Hercegovine. Posjeduje bogat fundus muzejskog materijala, koji je pohranjen i tematski razvrstan u zbirke. Ima jednu stalnu izložbenu postavku, a svake godine nudi nekoliko tematskih izložbi.

Prikupljanje etnološkog materijala otpočelo je sa osnivanjem Zemaljskog muzeja 1888. godine, kada su otkupljeni veoma vrijedni etnološki predmeti (npr. kompleti narodnih nošnji). Neposredno nakon osnivanja, Odjeljenje za etnologiju je bilo integrirano s Odjeljenjem za arheologiju, ali se izdvojilo iz njega četiri godine kasnije. Od 1913. godine smješteno je u paviljonu Zemaljskog muzeja, čiji enterijer odslikava izgled bosanskohercegovačke tradicionalne gradske kuće.

[email protected]

Odjeljenje za etnologiju, materijalna kultura, Zbirka gradskih i seoskih zanata, abadžijske makaze

Abadžijske makaze

U bogatoj zbirci gradskog i seoskog zanatstva Odjeljenja za etnologiju čuvaju se predmeti abadžijskog zanata. Dio ove zbirke su velike makaze koje su se koristile za rezanje čvrstih komada platna.

Odjeljenje za etnologiju, materijalna kultura, pribor za ribolov, barka za ribu

Barka za ribu

Ulovljenu ribu trebalo je što duže očuvati u svježem stanju jer je to utjecalo na njenu tržišnu vrijednost. U tu svrhu pravljene su male barke za čuvanje kvalitetnije ribe.

Odjeljenje za etnologiju, materijalna kultura, pribor za košenje, vodijer

Vodijer (vodir)

Vodijer je izdubljeni komad drveta koji su kosci punili vodom i nosili na svojim pojasevima. Napravljen je od orahovine uz korištenje različitih rezbarskih tehnika: zarezivanja, izdubljivanja, inkrustacije i bodenja. U vodijer se uranjao štapić koji je na vrhu imao krpu.

Odjeljenje za etnologiju, materijalna kultura, zbirka tekstilnog pokućstva, makat

Makat

Makat je izrađen od domaće vune, na vertikalnom ili horizontalnom tkalačkom stanu, tehnikom klječanja (prebiranja na prste) i tehnikom pretkivanja. Tehnike klječanja i pretkivanja koristile su žene u Bosni i Hercegovini u kućnoj ili radioničkoj djelatnosti.

Etnologija, duhovna kultura, rukopisna zbirka

Svatovska pjesma

Rukopisna zbirka Smajila O. Bradarića Narodne umotvorine (iz Dervente i okolice većinom) u pet svezaka, u kojoj se nalazi izdvojena svatovska pjesma, otkupljena je od vlasnika 1957. godine. Ova svatovska pjesma zapisana je u petoj svesci Bradarićeve zbirke pod rednim brojem 147.