You are here
Bosna i Hercegovina u antičko doba
Stalno postavljena na Odjeljenju za arheologiju, izložba Bosna i Hercegovina u antičko doba okvirno je koncipirana prema dva razdoblja: rano Rimsko carstvo (principat) od kraja Batonovih ustanaka 9. godine nove ere do 3. stoljeća, te kasno Rimsko carstvo (dominat) od 4. do 6. stoljeća. Ipak, ona sadrži i predmete koji predstavljaju svijet klasične Grčke i helenizma, od 6. do 1. stoljeća stare ere.
Izložba nudi uvid u cijeli niz društvenih fenomena antičkog razdoblja: arhitekturu, komunikacije, kolonizaciju (romanizaciju novoosvojene provincije), svakodnevni život i običaje stanovništva, eksploataciju prirodnih bogatstava i razvoj privrede, poljoprivrede i zanatstva. Posebno su značajni artefakti o duhovnom životu ljudi u antičko doba: npr. figurine i reljefi koji prikazuju brojna božanstva, domaća i rimska, a koji svjedoče i o perzijskom kultu mitraizma i pojavi i usponu kršćanstva.
Neki od lokaliteta u Bosni i Hercegovini na kojima su pronađeni izloženi eksponati: Konjic, Jajce, Mogorjelo i Višići kod Čapljine, Opačići kod Glamoča, Šipovo kod Jajca, Stolac, Ilidža, Panik kod Bileće, Pritoka i Golubić kod Bihaća, Dardagani kod Zvornika, Lepenica kod Kiseljaka, Renići kod Livna i Breza.