You are here
Život i kultura gradskog stanovništva Bosne i Hercegovine u 19. stoljeću
Stalna postavka na Odjeljenju za etnologiju donosi uvid u stambenu kulturu i uopće kulturu življenja bogatog gradskog stanovništva. Posjetitelji mogu vidjeti scene iz života, postavljene u šest autentičnih soba koje potječu s kraja 18. i početka 19. stoljeća.
Prva je soba prenesena iz konaka Derviš-bega Kršlaka iz Jajca. U njoj je postavljena scena udvaranja (ašikovanja) – razgovora djevojke i mladića.
Druga soba prenesena je iz kuće sarajevske porodice Sabura, ugledne i bogate kazandžijske i trgovačke familije: porodica sjedi za sinijom (niski okrugli sto) sa tepsijom demirlijom na kojoj je posluženo jelo.
Na izložbi je rekonstruirana i kamarija – posebno uređen prostor na katu, na kraju hodnika, sa proširenjem na vanjskom zidu kuće. Na tom su mjestu najčešće sjedile djevojke i vezle djevojačku spremu (ruho) za udaju.
Četvrta je soba prenesena iz konaka porodice Hadžirustembegović iz Srebrenice. U njoj je postavljena scena suđenja pred Trgovačkim sudom (Tidžaret medžlis): tu je sudija (kadija), pored koga sjede ugledni građani, članovi Sudskog vijeća, u odjeći koja odražava vjerske i staleške razlike među njima.
U maloj sobi, također iz kuće porodice Sabura, predstavljen je najbogatiji društveni sloj osmanskog perioda na prostoru Bosne i Hercegovine. Bogati veleposjednici, svojom odjećom, oružjem i drugim skupocjenim predmetima pokazivali su svoj društveni status.
Posljednja, raskošno opremljena soba, prenesena je iz Natkovača u Sarajevu, a na izložbi je predstavljena kao soba za žene (haremluk). Tavanica i zidovi oslikani su biljnim ornamentima, a na prozorima su vitraži izrađeni u Firenci.