You are here
Održana radionica: Upotreba gelova i nanomaterijala u očuvanju i restauraciji kulturnog naslijeđa
U organizaciji Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine, 14. i 15. novembra 2024., godine održana je dvodnevna radionica sa temom Upotreba gelova i nanomaterijala u očuvanju i restauraciji kulturnog naslijeđa, Teorija i primjena. Nano materijali ispoljavaju karakteristike koje su neuobičajene i različite od onih na koje smo navikli. Ovi materijali mogu imati pojačane hemijske, električne, magnetne i optičke karakteristike, koje mogu biti povoljne za brojne primjene. Na ovom polju, nano nauka ima odgovarajuće znanje i iskusutvo potrebno za stvaranje inovativnih rješenja u domenu konzervatorsko-restauratoskih tretmana.
Predavač na radionici je Antonio Mirabile, konzervator papira i konsultant za preventivnu konzervaciju, koji radi u Parizu, Francuska. U Francuskoj je akreditovan od strane francuskog Ministarstva kulture za očuvanje i obnovu kulturnog naslijeđa koje pripada francuskim muzejima. Kao stručnjak UNESCO-a radio je na raznim projektima konzervacije papira u Jemenu, Egiptu, Mongoliji, Sjevernoj Koreji, Uzbekistanu i Mauritaniji. Danas se uporedo bavi sa preventivnom konzervacijom, konzervacijom papira i naučnim istraživanjima, posebno kao partner EU finansiranih projekata NANORESTART, APACHE, GREENART i AURORA, gdje je uključen je u razvoj inovativnih metoda za unaređenje konzervatorskih tretmana , kao i organizacionim i edukativnim aktivnostima. Pored toga, putem kratkih treninga i master radionica, predaje konzervaciju papira i preventivnu konzervaciju na raznim univerzitetima. Autor je i koautor oko 80 članaka i napisao je dva priručnika u izdanju UNESCO-a. Aktivan je član INCCA i ICOM-a.
Trening u Muzeju je organizovan u okviru GreenArt projekta, koji je finansiran od strane EU Horizon projekta. Cilj projekta je edukacija i promocijia novih tehnologija u konzervaciji kulturnog naslijeđa. U okviru treninga je predstavljen i EU projekat AURORA (Jedinstveno prepoznavanje i praćenje umjetnina upotrebom hemijski kodiranih podataka, minijaturiziranih uređaja i blockchain tehnologije).
Radionica je koncipirana tako da su u prijepodnevnim satima održana teoretska predavanja kojima su prisustvovali i studenti interdisciplinarnog studija Konzervacije i restauracije Univerziteta u Sarajevu, a poslijepodne su 11 učesnika iz različitih institucija (Zemaljski muzej BiH, Muzej ratnog djetinjstva, Gazi Husrev-begova bibiloteka, Arhiv RS, Muzej RS, kao i studenti interdisciplinarnog studija konzervacije i restauracije), koji već rade na poslovima zaštite kulturnog naslijeđa, imali priliku da primjenjuju gelove i nanomaterijale na odabranim predmetima.