Odjeljenje za arheologiju

Odjeljenje za arheologiju slijedi klasičnu hronološku podjelu pri organizaciji i sistematizaciji zbirki, tako da je podijeljeno u tri odsjeka: Odsjek za prahistoriju, Odsjek za antiku i Odsjek za srednji vijek. Pored toga, na Odjeljenju se nalaze i konzervatorska radionica i Odsjek za dokumentaciju.

Arheološke zbirke prate sve aspekte života čovjeka (naselja i nastambe, svakodnevni život, privreda, umjetnost, duhovnost, religija itd.), na prostorima Bosne i Hercegovine, od starijeg kamenog doba do kasnog srednjeg vijeka. Predmeti u zbirkama najvećim su dijelom prikupljeni terenskim istraživanjima a u manjoj mjeri otkupom i poklonima.

Pored muzeološke djelatnosti, stručnjaci se bave i naučnoistraživačkim radom. Rezultate istraživanja obrađuju i objavljuju u časopisu Glasnik Zemaljskog muzeja, sv. Arheologija, koji izlazi od samog osnivanja muzeja 1888. godine.

Stećak Vlatka Vlađevića

Stećak Vlatka Vlađevića u obliku sanduka sa visokim postoljem. Gornje ivice i uglovi sanduka su oštećeni, a na tri strane nalazi se natpis u tri reda. Natpis je ispisan tako da su slova okrenuta naopako.

Zgošćanski sljemenjak

Veliki stećak u obliku sljemenjaka sa postoljem.Sve četiri strane sarkofaga su bogato ornamentisane  figurama, biljnim, geometrijskim i arhitektonskim motivima. Na gornjem dijelu sjeverne strane isklesane su dvije pločice na kojima je nekada stajao natpis. Slova natpisa vremenom su uništena.

Bronzana posuda

Rimska bronzana svjetiljka